Naukowo o zdrowiu i długowieczności

Niedożywienie płodowe może przyspieszać proces starzenia się

Naukowcy znaleźli dowody na to, że dorośli, którzy doświadczyli głodu będąc jeszcze w łonie matki, starzeją się szybciej niż osoby, które nie miały takiego doświadczenia w czasie ciąży. Wykorzystując dane z badania Dutch Hunger Winter Families Study, obejmujące 951 osób oraz pomiary metylacji DNA z próbek krwi pobranych w dorosłości, badacze znaleźli dowody na to, że ekspozycja na warunki głodu w łonie matki prowadzi do przyspieszenia wieku epigenetycznego. Badanie było częściowo finansowane przez NIA i opublikowane w PNAS.

Przyspieszenie wieku epigenetycznego odnosi się do różnicy między wiekiem biologicznym a wiekiem chronologicznym. Wiek biologiczny to nagromadzenie uszkodzeń, w tym zmian fizjologicznych i utraty funkcji, które zachodzą w komórkach osoby z upływem czasu. Jedną z metod, które naukowcy stosują do pomiaru wieku biologicznego, jest pomiar zmian epigenetycznych, takich jak metylacja DNA z próbek krwi, tkanki lub śliny. Wcześniejsze badania wykazały, że przyspieszenie wieku epigenetycznego jest silnie przewidywalne dla wyników zdrowotnych i śmiertelności wśród starszych dorosłych.

Badanie Dutch Hunger Winter Families Study obejmowało 2417 dzieci urodzonych w lutym i marcu 1945 roku, których matki były narażone na warunki głodu spowodowane niemiecką blokadą i okupacją zachodniej części Holandii od końca 1944 roku do wiosny 1945 roku. Badanie obejmowało również 890 kontrolnych dzieci urodzonych w 1943 i 1947 roku, które nie były narażone na głód w łonie matki. Wynik ten to to, co naukowcy nazywają naturalnym eksperymentem, w którym losowe zdarzenie powoduje, że dwie grupy osób doświadczają skrajnie różnych warunków.

Łącząc wyniki naturalnego eksperymentu z badania Dutch Hunger Winter Families Study oraz pomiary przyspieszenia wieku epigenetycznego, badacze z Uniwersytetu Columbia we współpracy z Leiden University Medical Center w Holandii przetestowali teorię, że ekspozycje w łonie matki mają długoterminowe skutki dla zdrowia i starzenia się. Używając metylacji DNA do kwantyfikacji starzenia biologicznego, wyniki pokazały, że osoby narażone na głód w łonie matki starzały się szybciej sześć dziesięcioleci później, przy czym kobiety wykazywały silniejsze efekty niż mężczyźni.

Ograniczenia badania obejmują to, że jest ono ograniczone do jednej populacji oraz że obecnie nie ma standardowych kryteriów naukowych do pomiaru wieku biologicznego. Niemniej jednak wyniki badania dostarczają dalszych dowodów na to, że niedożywienie w łonie matki ma trwały wpływ na zdrowie w późniejszym życiu. Rozwija to również podobne prace badające ekspozycję w łonie matki na złe warunki ekonomiczne podczas Wielkiej Depresji lat 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.


Źródło:

https://www.nia.nih.gov/news/undernourishment-while-womb-may-speed-aging-adulthood

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11181019/